2013

2013 NYO Games Alaska Official Results

Thursday, April 25

KNEEL JUMP
Girls
1st Apaay Campbell, BSSD  55 ½’’ **New world record
2nd Sophie Poe, Bethel  42 ½’’
3rd Zoya Brown, LKSD  41 ½’’
4th Kimberly Clark, Nome  40 ¾’’
5th Autumn Ridley, ANC A  39 ¾’’

Boys
1st  Dylan Magnusen, Unalaska  67’’ **New world record
2nd Carlin Lupie, Bethel  57 ¾’’
3rd Hayden Johansen, Mt. Edgecumbe  57 ¼’’
4th Jose Casados, Effie Kokrine  57’’
5th Steven Ahvakana, ANC A  55 ¾’’

WRIST CARRY:
Girls
1st Erin Sivits, ANC A  272’ 3’’
2nd Hanna Clemons, Mat-Su A  268’ 2’’
3rd Samantha Ishnook, Southwest Region  232’ 9’’
4th Kaylene Esnardo, Unalaska  204’ 7’’
5th Kristina Wahl, Dillingham, 195’ 3’’ 

Boys
1st Jaylen Moses, YSD  536’ ½’’
2nd Troy Umugak, Chevak  504’ 6-½’’
3rd Todd Jones, Karluk  496’ 3’’
4th Wyatt Duncan, Valdez  488’ 2-¼’’
5th Daniel Miller, Dillingham  473’ 6’’

ALASKAN HIGH KICK
Girls
1st Autumn Ridley, ANC A  80’’
2nd Kaley Rolf, Dillingham  73’’
3rd Jayde Stoffa, ANC B  72’’
4th Jessica David, LKSD  68’’
5th Tania Romanoff, Nanwalek  66’’

Boys
1st Jeremy Andrew. LKSD   90’’
2nd Everdan Sugabo, Unalaska  88’’ 0m
2rd Archie Andrews, LYSD   88’’ 0m
4th Daniel Adams, Mat-Su A  86’’
5th Nick Devens, Valdez   84’’

Friday, April 26

ESKIMO STICK PULL
Girls
1st Mariam Wamsley, Valdez
2nd Sarah Schroeder, Dillingham
3rd Kelsea Wassilie, LPSD
4th Alyssa Bushey, Nome
5th Kaitlyn Wassilie, Bristol Bay

Boys
1st Randy Standifer, Tebughna
2nd Dalton Beatie, Mat-Su A
3rd Nelson Fiso, ANC A
4th Connor McConnel, Unalaska
5th Michael Matthew, Mt. Edgecumbe

TOE KICK
Girls
1st Raven Phillips, Aniak  70’
2nd Johnna Bouker,Mt. Edgecumbe  66’’
3rd Jonisha Wilson, BSSD  64’’ 0m
4th Alecia Egoak, LKSD  62’’ 0m
5th Terry Johnson, ANC B  62’’ 1m

Boys
1st Steven Ugale, Unalaska  96’’ **New world record
2nd Antone Ukatish, Nanwalek  92’’
3rd Michael Charles, LKSD  88’’ 3m
4th Michael Matthew, Mt. Edgecumbe  88’ 5m
5th Kevin Horton, Mat-Su A  84’ 2m

ONE-HAND REACH
Girls
1st Chelsea Morrow, Mat-Su A  59’’
2nd Jacelyn Snyder, LKSD  57’’
3rd Rebecca Brink, Bethel  57’’ 1m
4th Raven Phillips, Aniak  56’’ 0m
5th Kaley Rolf, Dillingham  56’’ 1m

Boys
1st Jeremy Andrews, LKSD  65’’
2nd Timothy Ukatish, Nanwalek  63’’
3rd Issac John-Giles,  Mat-Su B  62’’ 0m
4th Vance Gregory, Mt. Edgecumbe  62’’ 1m
4th  Harry Ivanoff,  BSSD  62’’ 1m

TWO-FOOT HIGH KICK
Girls
1st Autumn Ridley, ANC A  73’’
2nd Kaley Rolf, Dillingham  72’’
3rd Terry Johnson, ANC B  70’’ 0m
4th Tahnee Esparza, BSSD  70’’ 1m
5th Johnna Bouker, Mt. Edgecumbe  70’’ 3m

Boys
1st Stuart Towarak, BSSD  94’’
2nd Kevin Horton, LKSD  92’’
3rd Josiah Maek, King Cove  90’’
4th Issac John-Giles, Mat-Su A  88’’ 0m
5th Antone Ukatish, Nanwalek  88’’ 1m

Saturday, April 27

INDIAN STICK PULL
Girls
1st Summer Ulroan, Chevak
2nd Zoe Anelon, LPSD
3rd Katie Van Velzor, Knik
4th Ledonya George, Dillingham
5th Debra Hersrud, NWABSD

Boys
1st Charles Teter, CEC
2nd Rodney Dock, LKSD
3rd Randy Standifer, Tebughna
4th Michael Matthews, Mt. Edgecumbe
5th Joshua Gumlickpuk, SWRSD3

ONE-FOOT HIGH KICK
Girls
1st Mariam Wamsley, Valdez 90’’
2nd Madeline Ko, 85’’
3rd Samanatha Ishnook, SWRSD 83’’
4th Autumn Ridley, ANC A 82’’
5th Tahnee Esparza, BSSD 80’’ 0m

Boys
1st Stuart Towarak, BSSD 114’’ (ties state record)
2nd Will Byrd, Mat Su A 106’’ 0m
3rd Zach Martin, Seward 106’’ 3m
4th Caleb Kameroff, LYSD 104’’ 0m
5th Kevin Brown, LKSD 104’’ 1m/104’’
5th Steven Ugale, Unalaska 104’’ 1m/104’’

SEAL HOP
Girls
1st Dajan Treder, ANC A 155’ 8 ½’’
2nd Katrina Merline, Southwest Region 117’ 2 ½’’
3rd Chelsea Andrew, LKSD 116’ 8’’
4th Janlynn Jimmie, Bethel 113’ 2 ½’’
5th Lacy Holmes, Mat-Su A 105’ 3 ½’’

Boys
1st Nelson Kanuk, Mt. Edgecumbe 134’ 10 ½’’
2nd Clint Paul, LKSD 133’ 2 ½’’
3rd Jerry Phillip, YSD 111’7 ½’’
4th Tommy Nquyen, Unalaska 104’ 4 ½’’
5th Michael Kanuk, Nenana 103’ 11 ½’’

Sportsmanship Awards
Male
Forest Strick, Mt. Edgecumbe

Female
Autumn Ridley, ANC A

Gloria Walker Team Sportsmanship Award
Valdez

Healthy Coach
Paul Paul, LKSD

Best Team Banner
Dillingham

Overall Athletes
Male
Stuart Towarak, BSSD 15 Points

Female
Autumn Ridley, ANC A 15 Points

Overall Teams
1st LKSD, 40 Points
2nd ANC A, 27 Points
3rd Mat-Su A, 26 Points
4th Bering Straits, 21 Points
5th Unalaska, 19 Points

Healthy Athlete
Male
Stuart Towarak, BSSD

Female
Autumn Ridley, ANC A