Results & Sponsors »

2017 Results & Awards

2017 Official Results – PDF

SENIOR GAMES

THURSDAY, April 27

KNEEL JUMP

Girls

  1. Kaye Gumera, Unalaska, 51 ½”
  2. Arianna Smith, Bethel, 46 ¼”
  3. Julianne Wilson, Kenaitze, 45 ½”
  4. Kimberly Clark, Nome, 45 ¼”
  5. Regan Hoblet, False Pass, 43 ¾”

Boys

  1. Wilton Charles, LKSD, 64 ¼”
  2. Orlin Gologergen, Mount Edgecumbe, 61 ¼”
  3. Daniel Peter, Unalaska, 59”
  4. Tim Meyer, Mat-Su, A 56 ¼”
  5. Edward Nick, Jr., SWRS, 56”

WRIST CARRY

Girls

  1. Mia Weiss | Jake Smith & Russell Carlson-Zivica, Mat-Su A, 463’ 4 ½”
  2. Kaye Gumera | Trey Henning & Trevor Wilson, Unalaska, 410’ 8 ½”
  3. Lorraine Gregory | Roger Willoya & Brandon Asicksik, Anch A, 348’ 7 ¼”
  4. Jenni Klebesadel | Jake Smith & Russell Carlso-Zivica, Mat-Su B, 336’ 4 ¼”
  5. Patricia Washington | Maya Iyatunguk & Kenneth Stevenson, BSSD A, 246’ 2 ¼”

Boys

  1. Justin Dye | Tristan Cheney & Dillon Cheney, Dillingham, 549’ 2 ½”
  2. Mark Donlon | Jake Smith & Kyle Wildman, Mat-Su A, 507’ 11 ½”
  3. Connor McCracken | Carter Price & Trey Henning, Unalaska, 489’ 8 ½
  4. Simeon Tugatuk | Dillon Cheney & Tristan Cheney, SWRS, 486’ 11 ½”
  5. Aaron Rose | Trevor Wilson & Trey Henning, Nome, 436’ 5 ½”

ALASKAN HIGH KICK

Girls

  1. Tara Agwiak, LYSD, 77″ 0 m
  2. Ashley Mute, Bethel HS, 73″ 0 m
  3. Jerilyn Alexie, Mt. Edgecumbe, 72” 0 m
  4. Terry Johnson, Anchorage Team A, 69” 0 m
  5. Kimberly Clark, Nome, 68” 0 m

Boys

  1. Calvin Egoak, LKSD, 86” 2 m
  2. Judah Eason, Ninilchik, 84” 0 m
  3. Lucas Aningayou, Bering Straits, 84” 2 m
  4. Axel Tretikokkof, Anchorage Team A, 81” 0 m
  5. Virgil Kapotak, Anchorage Team B, 80” 0 m

FRIDAY, April 28

ESKIMO STICK PULL

GIRLS

  1. Ashley Hoglund, Mat-Su A
  2. Monica Ishnook, SWRS
  3. Autumn Randazzo, Anchorage A
  4. Madison Ortega, Mat-Su B
  5. Miya Page, Kotzebue

BOYS

  1. Oneahi Talaiasi, Barrow
  2. Haley Osborne, Mt Edgecumbe
  3. Matt Faoasau, Unalaska
  4. Jamal Alstrom, LYSD
  5. Matt Grothe, Mat-Su A

SCISSOR BROAD JUMP

GIRLS

  1. Madi Ko, Mat-Su A, 30′ 1″ – New NYO & World Record
  2. Kaye Gumera, Unalaska, 29′ 4″
  3. Crystalynn Tula’i, Barrow, 27′ 6″
  4. Emily Pomaranke, Nome Beltz, 27′ 4″
  5. Catherine Sunny, Mt Edgecumbe, 26′ 10 1/4″

BOYS

  1. Kaiden Jimenez, Mat-Su A, 35′ 4 3/4″
  2. Arctic Ivanoff, Bering Strait A, 35′ 2 1/4″
  3. John Villena, Unalaska, 35′ 2″
  4. Orlin Gologergen, Mt Edgecumbe, 34′ 10 1/4″
  5. Merlin White, LKSD, 33′ 6″

ONE-HAND REACH

GIRLS

  1. Joeli Carlson, Bethel, 58” 0 m
  2. Chantel Snyder, LKSD, 58” 1m @ 54”
  3. June Tuluk, Chevak, 54” 0 m/55” 0 m
  4. Tara Agwaik, LYSD, 54” 0 m/55” 1 m/57”
  5. Kaye Gumera, Unalaska, 54” 0m /55” 1 m/56”

BOYS

  1. Braden Dallmann, Aniak, 65”
  2. Brian Conwell, Unalaska, 64” 0 m
  3. Virgil Kapotak, Anchorage A, 64” 3 m/58”
  4. Brandon Vanlandingham, West Valley, 64” 3 m/46”
  5. Jake Smith, Matsu A, 62” 1 m

TWO-FOOT HIGH KICK

GIRLS

  1. Madie Ko, Mat-Su Team A, 76” 2m
  2. Julianne Wilson, Kenaitze, 76” 4m
  3. Terry Johnson, Anchorage Team A, 72”
  4. Kaye Gumera, Unalaska, 70”
  5. T – Tara Agwaik, LYSD, 66”
    T – Katelyn Paul, LKSD, 66″0m

BOYS

  1. Noah Brown Mat-Su Team A 92”
  2. Trevor Wilson Unalaska 90” 1m/90”
  3. Kaden Jimenez Mat-Su Team B 90” 2m
  4. Isaiah Charles LKSD 86” 0m
  5. Brandon Vanlandingham West Valley 86” 1m/70”

SATURDAY, April 29

INDIAN STICK PULL

GIRLS

  1. Laura Ekada, Mount Edgecumbe
  2. Tatiana Tickner, Anchorage Team A
  3. Miya Page, Kotzebue/NWABSD
  4. Chloe Phillips, Anchorage Team B
  5. Nellie Stone, Nenana

BOYS

  1. Elvis Reyes, Anchorage Team A
  2. Eric Fitka, Galena ILA
  3. Faizar Cayron, Unalaska
  4. Iverson Moonin, Nanwalek
  5. Jaden Ulroan, Chevak

ONE-FOOT HIGH KICK

GIRLS

  1. Julianne Wilson, Kenaitze, 90” 0m
  2. Madi Ko, Mat Su A, 90” 2m
  3. Kaye Gumera, Unalaska, 88” 3m
  4. Kaia Beebe, LPSD, 88” 4m
  5. Milya Wright, Barrow, 86” 1m

BOYS

  1. Kaiden Jimenez, Mat Su A, 106” 0m
  2. Clevon Constantine, Bethel, 104” 0m
  3. Arctic Ivanoff, BSSD, 104” 2m/100”
  4. Isaiah Charles, LKSD, 100/101” 1m
  5. Carter Price, Unalaska, 100/101” 2m

SEAL HOP

GIRLS

  1. Julianne Wilson, Kenaitze, 123’ 3-3/4”
  2. Adeline Dyment, Mt. Edgecombe, 121’ 3-3/4”
  3. Britney Dray, Dillingham, 120’ 2”
  4. Denise Uttereyuk, Lower Yukon, 118’ 3”
  5. Jenny Klebesedal, Mat Su A, 116’ 9”

BOYS

  1. Jaden Anaver, LKSD, 156’ 9-1/2”
  2. Brandon Asicksik, Anchorage A, 117’ 6-3/4”
  3. Sean Martin, Anchorage B, 116’ 10”
  4. Edward Atcherian, Chevak, 99’ 8”
  5. Shelby Samuel, Mt. Edgecombe, 97’ 3-1/2”

Sportsmanship Awards
Male: Isaiah Charles, LKSD
Female: Madi Ko, Mat Su A

Gloria Walker Sportsmanship Award
Dillingham

Healthy Coach Award
Nick Hanson

Best Team Banner
LYSD

Overall Athlete
Male:  Kaden Jimenez, Mat Su Team B
Female:  Kaye Gumera, Unalaska

Overall Teams
1st Mat Su A Team
2nd Unalaska
3rd Anchorage A Team
4th LKSD
5th Mount Edgecumbe

Academic Award
Team of 5 or more:
1st Lake & Peninsula
2nd BSSD Team B
3rd BSSD Team A
4th Dillingham

Team of 2-4:
1st Andreafski
2nd Randy Smith Middle
3rd Adak