Results »

2018 Results & Awards

SENIOR GAMES

THURSDAY, April 26

KNEEL JUMP

Girls

  1. Jean Krause, Dillingham, 45”
  2. Alexandria Ivanoff, Bering Strait, A 43′ ½”
  3. Tezlyn Kerron, Mat-Su A, 43”/42”
  4. Rissa Bucaneg, Unalaska, 43”/40 ¾”
  5. Emily Pomerenke, Nome, 42 ½”

Boys

  1. Wilton Charles, LKSD, 61 ½”
  2. Daniel Peters, Unalaska, 61”
  3. Tim Meyer, Mat-Su A, 56”
  4. Edward Nick, SWRSD, 54 ¾”
  5. Justin Dye, Dillingham, 54”

WRIST CARRY

Girls

  1. Britney Dray (Ralph & Jesse), Dillingham, 395’ 3”
  2. Lorraine Gregory (Axel & Gene), Anchorage A, 304’ 7 ¼”
  3. Lisa Tran (Trevor & Talon), Unalaska, 242’ 4 ¾”
  4. Kelsie Madson (Matthew & Albert), Bethel 223’ 6 ½”
  5. Erin Staricha (Briar & Sean), Mat-Su A, 211’ 3 ¼”

Boys

  1. Justin Dye (Ralphie & Jesse), Dillingham, 672’ 5 ¼”
  2. Tremaine Davis (Briar & Sean), Mat-Su A, 435’ 2 ½”
  3. Thomas Dyment (Matt & Albert), Bethel, 434’ 9 ½”
  4. Harberg Paul (Arnold & Calvin), LKSD, 404’ 11 ½”
  5. Trevor Soik (Briar & Sean), Mat-Su B, 383’ 11 ¾”

ALASKAN HIGH KICK

Girls

  1. Mikayla Kassaiuli, LKSD, 69″ 0 misses
  2. (TIE for 2nd) Camille Bernard, Mat-Su B, 68″ 2m
  3. (TIE for 2nd) Misty May Wilmarth-Agoff, Chickaloon, 68″ 2m
  4. Britney Dray, Dillingham, 66″ 0m
  5. Jo Beth Stuart, Bethel, 65″ 0m

Boys

  1. Calvin Egoak, LKSD, 88″ 1 miss
  2. Axel Tretikoff, Anchorage A, 88″ 2m
  3. John Villena, Unalaska, 87″ 0m
  4. Justin Ward, Aniak, 86″ om
  5. Arctic Ivanoff, BSSD, 86″ 1m

 

FRIDAY, April 27

ESKIMO STICK PULL

Girls

  1. Ashley Hoglund, Mat-Su A
  2. Kiara Nelson, LPSD
  3. Rayna Peterson, Mt. Edgecumbe
  4. Rose Lincoln, Anchorage A
  5. Madison Ortega, Mat-Su B

Boys

  1. Haley Osborne, Mt. Edgecumbe
  2. Dylan Jackson, Mat-Su A
  3. Derrick Roberts, Juneau
  4. Matthew Faosua, Unalaska
  5. Simeon Zackar, LPSD

SCISSOR BROAD JUMP

Girls

  1. Alexandria Ivanoff, BSSD A, 28′ 6 1/2″
  2. Emily Pomrenke, Nome, 27′ 3 1/2″
  3. Susan Beaty, Mat-Su B, 26′ 8 3/4″
  4. Crystalynn Tula’i, Barrow, 26′ 7 1/2″
  5. Lizzie Tran, Unalaska, 26′ 3″

Boys

  1. John Villena, Unalaska, 35′ 7″
  2. Arctic Ivanoff, BSSD A, 35′ 1/4″
  3. Damarcus G, Anchorage A, 33′ 9 1/2″
  4. Tony Oktollik, Nenana, 33′ 8″
  5. Johnny Bosco, LKSD, 33′ 5 1/4″

ONE-HAND REACH

Girls

  1. Chantal Synder, LKSD, 58″
  2. Jodi Carlson, BSSD A, 57″
  3. JoBeth Stuart, Bethel, 56″
  4. Jessica Lindsey, Mat-Su A, 54″ 0 misses
  5. Kiara Kapotak, SWRSD, 54″ 1m

Boys

  1. Brian Conwell, Unalaska, 65″
  2. Brayden Dallmann, Aniak, 64″
  3. Iris Paul, LKSD, 62″
  4. Arctic Ivanoff, BSSD B, 61″ (TIE)
  5. Shelby Samuel, Mt. Edgecumbe, 61″ (TIE)

TWO-FOOT HIGH KICK

Girls

  1. Alexandria Ivanoff, BSSD A, 75″
  2. Katelyn Paul, LKSD, 71″
  3. Andrea Apthorp, Mat-Su B, 70″
  4. Amber Gray, Nome, 68″ 1 miss
  5. Hana Miles, Mat-Su A, 66″ 1 m

Boys

  1. Trevor Wilson, Unalaska, 90″
  2. Brayden Dallmann, Aniak, 90″ 4 misses
  3. Jacob Kompkoff, Chenega, 88″
  4. Arctic Ivanoff, BSSD B, 88″ 1 m
  5. Clayton Mesak, LKSD, 87″

 

SATURDAY, April 28

INDIAN STICK PULL

Girls

  1. Alexiah Ahkiviana, Barrow
  2. Kaia Beebe, LPSD
  3. Misty May Wilmartha-Agoff, Chickaloon
  4. Chloe Phillips, ANC A
  5. Laura Ekada, Mt. Edgecumbe

Boys

  1. Arnold Phillip, LKSD
  2. Dillon Chaney, Dillingham
  3. Sale L., Anchorage A
  4. Jasiah Mila, Barrow
  5. Steven Woods, Tanana

ONE-FOOT HIGH KICK

Girls

  1. Alexandria Ivanoff, BSSD A, 91″
  2. Milya Wright, Barrow, 88″
  3. Emily Pomrenke, Nome, 86″ 2 misses/84″
  4. Suzanne Beaty, Mat-Su A, 86″ 3m/84″
  5. Kaia Beebe, LPSD, 86″ 3m/74″

Boys

  1. Arctic Ivanoff, BSSD B, 106″
  2. Kaiden Jimenez, Mat-Su A, 104″ 1 miss
  3. Demarcus G., Anchorage A, 104″ 3m
  4. Braden Dallmann, Aniak, 104″ 4m
  5. Al Lane, Nenana, 101″

SEAL HOP

Girls

  1. Abi Fry, Nunamiut, 133′ 5 1/2″
  2. Maysa Brown, Chevak, 127′ 6 1/2″
  3. Trillium Kell, Chickaloon, 106′ 5 1/2″
  4. Lisa Tran, Unalaska, 100′ 6 3/4″
  5. Celeste Katcheak, Bering Strait A, 97′ 7″

Boys

  1. Harberg Paul, LKSD, 157′ 9″
  2. Edward Atcherian, Chevak, 155′ 1 1/2″
  3. Alvin Washington, Bering Strait A, 116′ 9 1/2″
  4. Trevor Wilson, Unalaska, 112′ 51/4″
  5. Luther Walker, LYSD, 99′ 8″

High-five Academic Excellence Award

  1. Andreafski High School, 3.643 GPA
  2. Bethel Regional High School, 3.519
  3. Unalaska, 3.442

Individual Sportsmanship Award

Female: Allie Ivanoff, BSSD

Male: Arctic Ivanoff, BSSD

Gloria Walker Team Sportsmanship Award

Unalaska

Healthy Coach

Kyle Worl, Juneau

Best Team Banner

Lower Yukon School District (LYSD)

Overall Athletes

Female: Allie Ivanoff, BSSD

Male: Arctic Ivanoff, BSSD

Overall Teams

  1. Lower Kuskokwim School District (LKSD)
  2. Unalaska
  3. Mat-Su A
  4. Bering Strait School District (BSSD) A
  5. Dillingham

###