Results »

2021 JNYO Results

ALASKAN HIGH KICK

1st and 2nd Grade

Girls: No submissions

Boys

1st: Rajon McDonald, Chevak School, 38″ 6m/18″
2nd: Arjey McDonald, Chevak School, 30″ 2m/22″
3rd: None

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Aliyah Adams, Sterling Elementary, 40″ 2m/36″
2nd: Mariah Kroto, Knik Elementary, 40″ 4m/34″
3rd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 34″ 4m/26″

Boys

1st: Rex Cramer, Sterling Elementary, 36″ 2m/28″
2nd: None
3rd: None

5th and 6th Grade

Girls

1st: Claire Wallstrum, Teeland Middle School, 58″ 0m
2nd: Callan Knutsen, Teeland Middle School, 54″ 0m
3rd: Chloe Fletcher, Snowshoe Elementary, 48″ 1m/48″

Boys

1st: Isiah Kroto, Reddington Jr/MS, 58″ 1m/56″
2nd:  Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 58″ 2m/58″
3rd: Triton Ellis, Colony Middle School 54″ 2m/52″

KNEEL JUMP

1st and 2nd Grade

Girls

1st: Mikael Moore, Snowshoe Elementary, 11.5”
2nd: Kaylin Provencher, Snowshoe Elementary, 10.25”
3rd: McKenzie Allison, Snowshoe Elementary, 6.75”

Boys

1st: Arjey McDonald, Chevak School, 19″
2nd: Rajon McDonald, Chevak School, 16.5″
3rd: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 14.5″

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 18”
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 13.75”
3rd: Ember Fairbanks, Sterling Elementary, 12”

Boys

1st: Kaden Guidry, Snowshoe Elementary, 18.75”
2nd: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 13.25”
3rd: Sebastian Boyce, Machetanz Elementary, 12.75”

5th and 6th Grade

Girls

1st: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 31.75”
2nd: Rhianna Glosser, Dillingham, 21.25”
3rd: Paige Hansen, Mitkof Middle School, 11″

Boys

1st: Isiah Kroto, Reddington Jr/MS, 24.25”
2nd: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 24”
3rd: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 23”

TWO-FOOT HIGH KICK

1st and 2nd Grade

Girls: No submissions

Boys

1st: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 32″ 5m/18″
2nd: Connor Ross, Snowshoe Elementary, 30″ 0m
3rd: Avery Kesler, Snowshoe Elementary, 30″ 5m/18″

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 36″
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 36″ 2m/36
3rd: Aliyah Adams, Sterling Elementary, 28” 0m

Boys

1st: Silas Carpenter, Snowshoe Elementary, 40″ 1m/40″
2nd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 36″ 1m/36″
3rd: Owen Brauneis, Snowshoe Elementary, 36″ 2m/30″

5th and 6th Grade

Girls

1st: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 56″ 2m/50″
2nd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 48″ 2m/38″
3rd: Kayden Makamson, Colony Middle School, 46″

Boys

1st: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 56″ 2m/48″
2nd: Gunnar Davis, Mt. Eccles, 52″1m/52″
3rd: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 52″ 2m/52″

SEAL HOP

1st and 2nd Grade

Girls

1st: Brielle Cole, Machetanz Elementary, 58′ 6″
2nd: Maci Streadbeck, Machetanz Elementary, 25′ 2″
3rd: Kaylah Moat, Snowshoe Elementary, 17′ 5″

Boys

1st: Rajon McDonald, Chevak School, 38′ 7″
2nd: Connor Ross, Snowshoe Elementary, 24′ 2 1/2″
3rd: Arjey McDonald, Chevak School, 24’1″

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 62’2″
2nd: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 37’5″
3rd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary School, 33′ 4 1/4”

Boys

1st: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 66′ 2″
2nd: Owen Brauneis, Snowshoe Elementary, 40′ 4″
3rd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 30′ 5″

5th and 6th Grade

Girls

1st: Kayden Makamson, Colony Middle School, 88′ 5 3/4″
2nd: Alora Wasilly, Dillingham, 35’6″
3rd: Willow Tiedeman, Mt Eccles, 34’9″

Boys

1st: Elias Anderson, Mitkof Middle School, 81’10”
2nd: Nick Lamm, Snowshoe Elementary, 74′
3rd: Gunner Washke, Mitkof Middle School, 48′ 5 1/4″

ONE-FOOT HIGH KICK

1st and 2nd Grade

Girls: No submissions

Boys

1st: Madden Merritt, Mt. Eccles Elementary, 48″ 3m/42″
2nd: Arjey McDonald, Chevak School, 36″ 1m/36″
3rd: Rajon McDonald, Chevak School, 34″ 1m/34″

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Mariah Kroto, Knik Elementary, 48″1m/48″
2nd: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 44″ 0m
2nd: McKenzie Long, Alpenglow Elementary, 44″ 0m
3rd: Lucy Moore, Snowshoe Elementary, 44″ 1m/44″

Boys

1st: Rex Cramer, Sterling Elementary, 44″ 1m/44″
2nd: JT Reddick, Skagway Elementary, 44″ 3m/36″
3rd: Ty Lamm, Snowshoe Elementary, 40″ 0m

5th and 6th Grade

Girls

1st: Claire Wallstrum, Teeland Middle School, 78″ 0m
2nd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 64″ 0m
3rd: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 64″3m/52″

Boys

1st: Marshall Dallmann, Aniak Jr/Sr, 70″ 3m/62″
2nd: Triton Ellis, Colony Middle School, 64″ 3m/58″
3rd: Isiah Kroto, Reddington Junior Middle, 62″ 3m/58″

SCISSOR BROAD JUMP

1st and 2nd Grade

Girls

1st: Maci Streadbeck, Machetanz Elementary, 13’10 1/4″
2nd: Morgan Streadbeck, Machetanz Elementary, 13’1″
3rd: None

Boys

1st: Arjey McDonald, Chevak School, 15’7″
2nd: Rajon McDonald, Chevak School, 13’7 1/2″
3rd: Zain Forbess, Snowshoe Elementary, 13′ 2″

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Eve Schlotthauer, Alpenglow Elementary, 18′ 9″
2nd: Grace Higgins, Mt Eccles,16′ 7″
3rd: Mariah Kroto, Knik Elementary, 16′ 5.5″

Boys

1st: Tyce Streadbeck, Machetanz Elementary, 19′ 5.75″
2nd: Silas Carpenter, Snowshoe Elementary, 18′ 8″
3rd: Rex Cramer, Sterling Elementary, 17′ 2.5″

5th and 6th Grade

Girls

1st: Chloe Fletcher, Snowshoe Elementary, 22’1″
2nd: Callan Knutsen, Teeland Middle School, 21’9″
3rd: Ruby Thomas, Machetanz Elementary, 21′ 5 1/4″

Boys

1st: Isaac Rivera, Colony Middle School, 21′ 10 3/4″
2nd: Triton Ellis, Colony Middle School, 21′ 6 3/4″
3rd: Gunnar Davis, Mt Eccles, 21′ 3/4″

WRIST CARRY

1st and 2nd Grade

Girls

1st: Brielle Cole, Machetanz Elementary, 17.87 seconds
2nd: Kaylin Provencher, Snowshoe Elementary, 9.09 seconds
3rd: Mikael Moore, Snowshoe Elementary, 7.56 seconds

Boys

1st: Bryston Meyer, Snowshoe Elementary, 8.94 seconds
2nd: Arjey McDonald, Chevak, 8.16 seconds
3rd: Madden Merritt, Mt Eccles Elementary, 7 seconds

3rd and 4th Grade

Girls

1st: Eulalia Roman, Mat-Su Central, 38 seconds
2nd: Grace Higgins, Mt. Eccles,13.43 seconds
3rd: Selah Gelatt, Snowshoe Elementary, 7.32 seconds

Boys

1st: Jonah Wright, Mt. Eccles Elementary, 29.8 seconds
2nd: Declan Cole, Machetanz Elementary, 27.89 seconds
3rd: Truxton Williams, Snowshoe Elementary,18.22 seconds

5th and 6th Grade

Girls

1st: Rhianna Glosser, Dillingham, 9.81 seconds
2nd: Lehlani Flowers, Snowshoe Elementary, 8 seconds
3rd: Baelynn Enders, Snowshoe Elementary, 7.06 seconds

Boys

1st: Tyler Ward, Mitkof Middle School, 28.94 seconds
2nd: Paxton Smith, Snowshoe Elementary, 13.16 seconds
3rd: Wyatt Munster, Dillingham, 9.95 seconds